Díky bezbariérovému vstupu je umožněno vozíčkářům navštěvovat místa, která by jim normálně byla nepřístupná. Jedná se především o schody či terénní nerovnosti.
Tak jako všechno i bezbariérový vstup má své zásady, které musí byt ze stavařského hlediska splněny. Je důležité, aby pohyb a užívání takového vstupu byl pohodlný. Takovéto vstupy využívají především invalidé nebo lidé se smyslovým postižením.
V dnešní době je vyžadováno, aby se bezbariérový přístup nacházel u každé novostavby (není teď řeč o rodinných domech). Mnohdy je ale těžké opravdu zajistit a dodržovat tyto zásady. Ve velkém množství jako bezbariérový přístup můžete vidět rampynebo zvedací plošiny. Princip ramp asi každý z nás zná. Co se ale týká zvedacích plošin, ty jsou skvělé v tom, že nahrazují jak výtah, tak i naše nohy. Jejich nevýhoda je ale v tom, že jsou cenově někde jinde.
V dnešní době můžete vidět, že i doprava se začíná podílet na bezbariérových vstupech. Začínají se v čím dál tím větší míře objevovat nízkopodlažní tramvaje i autobusy.
Stále ale bohužel existují místa, kam se opravdu tělesně postižení lidé nedostanou.
Možná už jste slyšeli i o tom, že si lidé velmi pochvalují bezbariérový výtah ve stanici metra. Určitě je to velmi výhodné i pro maminky s kočárky, které se alespoň s těžkými kočárky nemusí tahat po schodech. Do konce roku 2025 se počítá s tím, že všechny linky v Praze by měly mít přístup bez bariér.
Pokud patříte mezi ty, kteří doma potřebují mít právě bezbariérový vstup, radou pro vás může být využití každého centimetru. Je důležité, aby pro člověka s handicapem byly jak věšáky, úchytky, zásuvky apod. dosažitelné. Všechny hrany by měly být zaoblené a hlavně dostatečně zvýrazněné.
Berte v úvahu, že život s jakýmkoliv handicapem není žádná sranda a my bychom se měli snažit těmto lidem jejich život co nejvíce usnadnit.