Kdo chce dneska u nás chytat rekreačně ryby, potřebuje nejen adekvátní povolení, ale také mít po ruce vybavení na úrovni. Mít jen klacek opatřený silonem s háčkem na konci vám příliš v chytání nepomůže. Abyste byli úspěšní a alespoň občas ze svého lovu šupinatců donesli nějaký ten úlovek, musíte si trochu připlatit. Není nutné brát hned ty nejdražší pruty a kupovat si vlasce, které by utáhly i rozjetý kamion, ale pár tisíc, možná i několik málo desítek tisíc, vás to stát bude. Vybavení rybáře se totiž neskládá pouze z prutu, ale také i z dalších doplňků, mezi které bezesporu patří i vezírek.
K čemu slouží
Pokud jste zatím pouze začínající rybáři, kteří mají první chytání ryb teprve před sebou, možná jste se ještě s pojmem vezírek nesetkali. Jedná se v podstatě o síťku, která slouží ke skladování ryb přímo na místě. Umisťuje se do vody, aby ryby nelekly. Někdo hned úlovek zabíjí, ale chcete-li posedět déle, není to dobrá strategie. Rybí maso začíná poměrně rychle hnít, zvláště, je-li na slunci. Proto je dobré rybu hned nezabíjet, ale uvěznit ji dočasně právě ve vezírku, odkud by neměla utéct. Tedy alespoň v případě, že jste nekoupili šunt.
Musí být pevný
Základním předpokladem dobrého vezírku je jeho pevnost. Musí být vyrobený z odolného materiálu, jinak ho některé dravější ryby mohou poškodit natolik, že se jim podaří proklouznout ven. Rozhodující vlastností je rovněž hustota síťky. Vezírky sice nejsou koncipované pro ty nejmenší ryby, ale malý kapřík nebo tenká štika by neměli mít možnost proniknout díky nízké hustotě sítě ven. V případě, že jste rybář ekolog, můžete si krapet připlatit a pořídit si EKO vezírek. Ty jsou vyrobeny ze speciálních materiálů, které po utáhnutí dokáží vytvořit dokonalou tmu a tím rybu uklidnit. To se hodí hlavně pro dravce, kteří mají neustále tendence dostat se ven. Musíte však počítat s tím, že tyto typy schnou o něco déle .