Děti není snadné zabavit. Aby je nějaká hračka zaujala, musí splňovat několik základních požadavků. Tím prvním je, že musí zaujmout na první pohled. Takže zatímco běžných hudebních nástrojů si děti nemusí vůbec všimnout, ty barevné přilákají jejich pozornost na první pohled. Jakmile je hračka zaujme, je napůl vyhráno – zkusí, co s ní mohou dělat. A tady většinou následuje bod zlomu. Pokud ale hračka umí vydávat zvuky, zpravidla dítě zaujme dvakrát tolik.
Hudební nástroje pro děti jsou přesně takovým typem – dítě si s nimi vyhraje, ale zároveň se může projevit jeho talent či budoucí záliba ve hře na nějaký určitý druh nástroje. Vždyť přece jen – hračka je o hodně levnější než originál, který by mohl snadno skončit v koutě. S hračkami si děti přece jen vyzkouší, zda je daná činnost zaujme či nikoliv.
A jaké druhy známe? V podstatě všechny takové, jako v reálném životě: drnkací, bicí, smyčcové, dechové, klávesy, ale také noty, zvukovou techniku, světla a další příslušenství s hudbou související.
Drnkacím králem je již pěknou řádku let kytara. V nabídce nalezneme velké množství druhů od těch beze strun, obsahující pouze tlačítka spouštějící hudbu, až po ty, které téměř imitují reálné druhy. Kromě kytar pak lze sehnat také banja, mandolíny, ukulele, také trsátka a další příslušenství jako popruhy přes rameno, rolničky, stojany na noty, noty a další.
Mezi klávesy se pak řadí dětská tahací harmonika či akordeon, klávesy, piana, varhany, keybordy a mnoho příslušenství.
Dechové čítají řadu zařízení, k těm úplně prvním, které děti použijí, patří flétna. Sortiment je ale mnohem širší, sehnat lze také foukací harmoniky, klarinety, saxofony, trombony, baskřídlovky, tuby, trubky, lesní rohy, hoboje, fagoty, píšťalky či didgeridoo. Poslední jmenovaný je zatím nepříliš známý hudební dutý přístrojek pocházející od australských domorodců. V originále se jedná o dutý kmínek, který vyžrali termiti. Pomocí náustku ze včelího vosku pak lze fouknutím vyvodit zajímavý bručivý tón, který je o to lepší, čím déle se podaří nepřerušovat dýchání.
Poslední větší kategorii tvoří bubny. Děti již od útlého věku rádi bouchají rukou, paličkou či čímkoliv jiným, co se jim zrovna dostane pod ruku, do něčeho, co dělá rámus. A čím větší rámus, tím lépe! V této kategorii najdeme proto kromě bubnů, bicí soupravy a dalších imitací bubnů také činely, xylofony, zvonkohry či metalofony.